Лазертаг – динамічна високотехнологічна командна гра, що виникла в кінці XX століття. Концепція гри: за допомогою технологічного обладнання надати учасникам можливість відчути себе справжніми воїнами в реальній битві, засвоїти ази ведення бою, виробити власну тактику досягнення перемоги. Розвивається у двох напрямках: вид спорту нового покоління та хай-тек атракціон для дорослих і дітей.
Як екстремальний вид спорту, лазертаг отримав у США статус кіберспорту, бо максимальний результат гри досягається лише за умови злиття фізичної віддачі гравців і функціональності обладнання. Як комерційна копія армійських імітаторів, лазертаг став одним з улюблених способів відпочинку, спрямованих на згуртування колективу, об’єднання командним духом.
Обладнання, декорації й місце проведення визначають вид лазертагу:
У Lasertag беруть участь дві команди чисельністю від 4 до 50 гравців, але є сценарії гри, розраховані лише на 2 бійців. Після короткого інструктажу з техніки безпеки гравці отримують бластер, який «стріляє» лазерним або інфрачервоним променем, та спеціальні датчики, що кріпляться на жилет (аренний лазертаг), пов’язку на голову (позааренний лазертаг) чи монтують в корпус зброї. Сенсорних датчиків має бути не менше 4, а для обладнання спортивного лазертагу використовують до 16 сенсорів.
Залежно від виду й умов гри, допускається від 1 до 6 уражень датчиків, після чого або учасник вибуває з гри, або відправляється на повторне завантаження обладнання. Члени однієї команди визначаються кольором світлодіодів чи пластин з флуоресцентним покриттям на жилетах та зброї.
Мета учасника гри – потрапити лазером по датчику супротивника й принести своїй команді бал. Але гра не зводиться до звичайної стрілянини. У ході змагань команди виконують завдання зі знешкодження бази ворога, розмінування, збереження особового складу команди, проходження зон радіації тощо. Для досвідчених гравців використовуються таймери на проходження перешкод. Перемагає та команда, яка не лише вивела з бою більшу кількість «ворогів», а й нанесла по базі супротивника найбільшу кількість влучних попадань. Результативність участі гравців фіксується комп’ютерною програмою, тож по завершенні бою кожен отримує звіт про число використаних патронів, влучних пострілів та життів, що залишилися.
Розробники гри для аренного лазертагу рекомендують команді визначитися з ролями «мисливець», «той, хто атакує», «той, хто охороняє», що допоможе побудувати оптимальну тактику ведення бою. Аренна гра проходить у два етапи по 15 хвилин. Після першого етапу команди змінюють дислокацію «бази». Позааренна гра, залежно від поставленої задачі та умов місцевості, триває від 20 до 60 хвилин і розподілу по ролях не потребує.
Як і будь-яка гра, лазертаг має ряд нюансів, на які варто звертати увагу:
· зброя має звук, технології дозволяють записати звуки за бажанням гравців;
· не слід намагатися продовжувати гру після «смерті», бо обладнання ураженого бійця автоматично вимикається;
· фізичні навантаження в ході гри обирає сам гравець, залежно від тактики ведення бою;
· лазертаг-зброя – металева, дріт і датчики виготовляються з міцного матеріалу, тож обладнання для гри має великий термін експлуатації;
· «смерть» гравця супроводжується специфічним звуковим сигналом, вібрацією датчика на потилиці, відімкненням зброї;
· 2 датчики ураження на голові оснащуються трьома фотоприймачами, спрямованими в різні сторони, що забезпечує ураження з будь-якої сторони;
· дальність пострілу залежить від показників обладнання, встановлених виробником, а також від якісного оптичного прицілу, чистоти оптики випромінювача, зарядженого акумулятора і вправності гравця.
Під час гри учасникам забороняється:
· порушувати інструкції та рекомендації інструкторів;
· виходити на гру в стані зміненої свідомості;
· залишати ігрову зону, визначену завданням;
· закривати датчики одягом чи руками, бо сенсор може не вловити постріл;
· залишатися в грі після «смерті» (гравець має піднести вгору зброю та повернутися на базу);
· підказувати команді після «смерті»;
· переміщатися після «смерті» з прапором чи артефактом, передбаченими сценарієм;
· вирішувати завдання через рукопашний бій;
· псувати обладнання та декорації.